אני לא גנב

יוצרים

 ע"פ ספרה של תמי שם-טוב
עיבוד: עינת ברנובסקי
בימוי: סיון הנדלסמן
מנהלת אמנותית: לילך סגל
תפאורה: ניב מנור
תלבושות: מידר מורן
מוסיקה: שיר הנדלסמן
יעוץ תנועתי: עמית זמיר
תאורה: זיו וולושין

שחקנים

 מתן שביט, דניאל מרוז, דוראל זילברמן, תום אפלבאום, לירן לוי, סיון מסט, בר גול, שירי בן כהן, יעל שילדקראוט

גילאים:

כיתות ד - ט

תקציר ההצגה

חני – העמותה לקידום תיאטרון מובחר בשיתוף הסטודיו למשחק מיסודו של יורם לוינשטיין

 "אני לא גנב" - ספרה עטור הפרסים של תמי שם-טוב על בית היתומים המהפכני של יאנוש קורצ'אק - בבימויה של סיון הנדלסמן.

"אין ילד רע, יש ילד שרע לו" יאנוש קורצ'ק.
ההצגה חושפת את מפעל חייו של סופר הילדים והמחנך יאנוש קורצ'אק: בית יתומים דמוקרטי בניהול עצמי של הילדים; מקום שפעל במשך שלושים שנה ונתן למאות יתומים וילדים עזובים בית חם, כבוד והזדמנות אמיתית לחיים טובים.

תקציר העלילה: יאנק מגיע לבית היתומים של יאנוש קורצ'אק חבול, כועס וחסר תקווה. פגוע מנטישת אחותו, מהאלימות שחווה בבית המחסה הציבורי ומהמוניטין שדבק בו כגנב בן גנב. הוא נאבק על מקומו בחברת הילדים החדשה. אט אט הוא משיל את הקליפה המחוספסת שהגנה עליו ומגלה את עצמו, את ייעודו בחיים, וגם – חברות אמיתית מהי. זאת הצגה על בית היתומים של קורצ'אק; מקום שבו שברי ילדות התאחו בידיו של אומן. כל הורה, מורה וילד יתחברו אליה.

הספר "אני לא גנב" (2012, הוצאת כנרת-זמורה-ביתן) זכה ב"עיטור כבוד על שם אנדרסן", ב"פרס לאה גולדברג לספרות ילדים", ב"פרס הספריות הציבוריות", בפרס אתר "דףדף" ונבחר למצעד הספרים של משרד החינוך.

את המחזה על פי הספר כתבה עינת ברנובסקי. ההצגה, המיועדת לתלמידי כתות ד'-ח', עולה בסטודיו בשיתוף חני – העמותה לתיאטרון מובחר.

ביקורות וחוות דעת

"סיפור אמיתי.. ;-( שנכתב ע"י סופרת רגישה בספר מצוין, שעובד במדויק להצגה מרגשת ומרתקת. תפאורה מינימליסטית ומזוודות ישנות  סימבוליות שנוגעות בכל נימי נפשנו.
אין ספק שיותר משיעור, למדו התלמידים והמלווים.. על בית היתומים המיוחד של קורצ'אק המיוחד ועל חייהם של הילדים.
חוויה שמתעצמת במיוחד בשבוע בו חל יום הזכרון לשואה ולגבורה.
תודה רבה לשלומי (השליו) ולצוות הטכני, לצוות במשרד וכמובן לשחקנים. יישר כח!"  שרון בקשי - סל תרבות עירוני יהוד מונוסון
 

"לגבי התפאורה חשוב להדגיש שדווקא במינימליות הודגשה המקסימליות. נהנתי והתרגשתי מכל רגע, ממש כמו ילדיי שנהנו" רכזת סל תרבות - ביה"ס סיני, ראשון לציון.

"מעוניינת מאוד שהתלמידים יצפו בהצגה, הצגה חובה! איכותית, מרגשת ומרתקת, תפאורה מנימליסטית, מרתקת ודינמית" ביה"ס בגין, רחובות

"הצגה מקסימה עם מסר מדהים" נתיב זבולון, מודיעין

"הצגה מרתקת, מדברת בשפת הילדים, תפאורץ המזוודות גאונית! הצצה לרגשות הילדים בתקופת השואה". ביה"ס הרצוג

בקורת מעיתון לאשה, אוגוסט 2014

 "ההצגה עוטה בזוהרו של המחנך הנודע ד"ר יאנוש קורצ'אק. הדרמה הסוחפת מתרחשת טרם תחילת השמדת היהודים, ועיקרה – הלקח שהנוער סופג מהערכים שבאים לידי ביטוי בהצגה.
יאנק, (מתן שביט המפתיע והמשכנע בכנות משחקו המרשים) ילד יתום, שאחותו מירה גידלה אותו והיתה לו לאם .. מגיע לבית היתומים של יאנוש קורצ'אק..
לעומת העולם האכזר אותו חווה עד כה, הרי כניסתו למוסד של קורצ'אק היתה ליאנק כמו כניסתה של עליסה לארץ הפלאות. הילדים שפגש היו שונים, מחונכים עפ"י תורתו של קורצ'אק. הם עצמם קבעו מתי מישהו לקה בהתנהגותו כלפי חבריו, והם שדנו אותו לעונש, במידת הצורך ולאחר הצבעה. הילד למד שם ערכים, ולאט לאט, מילד בעייתי, מלא רגשות "אנטי", הפך לנער שלא חושש להחצין טוב לב, רעות וחברות טובה. הדרך בה השחקנים שתודרכו בידי הבימאית סיוון הנדלסמן,....
הצגה זו  היא אחת מפסגות ההישגים של הצגות הנוער, שכיום ניצבות בישראל כחלק חשוב מהתיאטרון הרפרטוארי. לכן, חובה שכל בני הנוער יצפו בה בכל רחבי הארץ, ונקווה שרכזי התרבות ידאגו לכך. ..הצגת חובה. " עליס בליטנטל THE MARKER 16.4.2014

"..אמינות המשחק התפאורה והספור ריתקו אותנו...לא הסרנו מבטנו מהבמה... ההצגה הסבירה בדרך הטובה ביותר את ההתנהלות היצרתית בבית היתומים של יאנוש קורצ'ק"" שלומית בן בהירי - רכזת חברתית, ביה"ס ישגב תל אביב
 

סרטון

תמונות

  • אני לא גנב
  • אני לא גנב
  • אני לא גנב
  • אני לא גנב