סמיר ויונתן

יוצרים

מאת: דניאלה כרמי
בימוי: סיון הנדלסמן
עיבוד: מיה מגנט, סיון הנדלסמן
עיצוב תפאורה: הדס זרח
עיצוב תאורה: צב רן
 

שחקנים

משחק: יוגב יפת זוכה פרס השחקן הטוב ביותר תיאטרונטו, כמו כן זכה בפרס אסיטז' השחקן הראשי הטוב ביותר של השנה (2011) על משחקו בהצגה זו.
 

גילאים:

כיתות ז - יב ומבוגרים

תקציר ההצגה

ההצגה "סמיר ויונתן" זכתה בפרס אסיטז להצגה הטובה ביותר של השנה (2012) . כמו כן זכה השחקן יוגב יפת בפרס השחקן הראשי הטוב ביותר של השנה על משחקו בהצגה זו.

סמיר, נער אשר גר עם משפחתו בגדה המערבית, נופל יום אחד מהאופניים ונפצע פציעה חמורה בברך. כתוצאה מכך הוא נאלץ להתאשפז בבית חולים של “יהודים”.

סמיר לא רוצה להגיע לבית החולים אפילו במחיר ויתור על רגלו והוא מנסה להשתמש בכשפים וקסמים כדי למנוע את אשפוזו אבל שום דבר לא עוזר, והוריו לוקחים אותו לבית החולים, אלא שהם צריכים לחזור לכפר והוא נשאר לבד בבית החולים הזר. סמיר מרגיש מפוחד, בודד, ומבולבל עד אשר הוא פוגש את חבריו לחדר, ביניהם יונתן.
בין סמיר ליונתן נרקמת ידידות מיוחדת.סמיר עסוק במחשבות על משפחתו, ויונתן מתעניין בגלקסיות ובכוכבים ואף מבטיח לקחת את סמיר לכוכב אחר. כשסמיר מחלים מהניתוח בברך, השנים מתגנבים בלילה לחדר בקומה העליונה של הבניין ושם יונתן מראה לסמיר משחק מחשב מופלא דרכו שניהם יכולים לצאת למסע לכוכב מאדים. בכוכב מאדים הם מגלים שהם בעצם מאוד דומים והם חוזרים לחדרם מלאי חוויות חדשות.
 

ביקורות וחוות דעת

חוות דעת על ההצגה 

Samir & Yonatan

מכתב תודה מקיבוץ ברעם

"ביום א' השבוע, ה- 11 לספטמבר...באולם המתנ"ס בערד, ביום א' בערב, הופעת שחקן צעיר ייחודי על הבמה, שלא הכרנו קודם, השחקן יוגב יפת איש צעיר בלבוש יומיומי צנוע. כל התפאורה זה פרגוד לבן כמו שמפריד בין חולים בבית החולים. יוגב יפת כבש אותנו במשחקו המשכנע, האמיתי, הפיוטי. נשארנו מוקסמים ובטעם של עוד". אסתר בראון - ערדניק

"מיה מגנט וסיון הנדלסמן, שעיבדו את ספרה של כרמי, טוו בעדינות את מארג המחזה, כשהן משמרות את הדינמיות הרבה לצד העדינות שבמקור. סיפורו של סמיר, ילד פלסטיני בן 11 מהגדה המערבית (הספר נכתב ב-1994, לפני השינויים הפוליטיים באזור), מובא לבמה במלוא עוצמתו. מי שקרא את הספר אף יכול למצוא במחזה ציטוטים מדויקים ממנו, שהשתלבו להפליא במהלך ההצגה. כרמי היתה מעורבת בהעלאתה, באה לחזרות וכדברי המעבדות, הערותיה זכו לתשומת לב רבה...
מעבר לעיבוד העדין, סחפה ההצגה את הקהל בעיקר בזכות השחקן יוגב יפת, שבלט גם בעבר בהצגות הילדים שבהן השתתף, כמו "אמיל והבלשים" ו"ריקוד משפחתי". יפת, שזכה בצדק בפרס השחקן הטוב יותר בפסטיבל, שובה את לב הקהל מהרגע הראשון. הוא מגלם את סמיר - המובל ל"בית חולים של יהודים" ונאלץ לתמרן את דרכו שם - מבלי ליפול לפחים של משחק מוגזם. גם כשהוא מציג את הדמויות הנוספות, דרך עיניו של סמיר, הוא עושה זאת בחן רב, במבט ממזרי וחודר, כשהוא מדבר אל קהל הצופים כאילו היו חבריו לרגע. מעבר לכל, הוא מצליח להעביר את המסר האנושי של הסיפור, ללא התיילדות או גימיקים מיותרים" גלריה - עיתון הארץ


מנימוקי השופטים: "יפת מתאר באופן מרתק ומגוון את הטלטלות, הפחדים ורגעי האושר במסלול אשפוזו.... הוא מעצב באופן מבריק את הדמויות השונות איתן הוא בא במגע ועושה שימוש רב בדמיון באמצעים מינימליים כדי לייצג את הסיטואציה המורכבת והמרובדת בה הוא מוצא את עצמו".

"הגשה  מבריקה משחק מעולה." תהילה  וולף - משגב

"משחק מצויין - שחקן רב כשרונות". קרול, רכזת, רבין - קרית ים

"משחק מעולה!". עופר, מנהל רעות - עין שמר

"הצגה מדהימה ומרגשת!". מרגלית בנימיני, מנהלת חט"ב עירוני ה' - חיפה

"הצגה מעולה, חוויה לאוהבי תיאטרון". סופי, רכזת רימלט - נתניה

"מקסים! מאתגר ומעורר מחשבה ועם זאת אנושי מלאה בחוש הומור". נעמי טל, מתנס בית מרקו

סרטון

תמונות

  • סמיר ויונתן
  • סמיר ויונתן
  • סמיר ויונתן
  • סמיר ויונתן